Biopsja gruboigłowa
Biopsja gruboigłowa! Po co się ją wykonuje?
Biopsja wykonywana jest najczęściej wówczas, kiedy lekarz podejrzewa nowotwór. Jest ona niezbędna do postawienia właściwej diagnozy. Najczęściej mamy do czynienia z biopsją piersi, tarczycy, wątroby, węzłów chłonnych oraz zmian podskórnych o charakterze guza.
Podczas biopsji, określanej jako zabieg diagnostyczny, pobierany jest do badania materiał z tkanek, co do których istnieje podejrzenie, że są w nich zmiany nowotworowe. Następnie taki materiał poddawany jest badaniom histopatologicznym, podczas których specjalista pod mikroskopem ocenia pobrany fragment tkanki. Na ich podstawie można stwierdzić, czy faktycznie mamy do czynienia z nowotworowymi zmianami chorobowymi, czy też w pobranym materiale nie ma żadnych niepojących zmian.
Czym wyróżnia się biopsja gruboigłowa?
Biopsja gruboigłowa polega na pobraniu fragmentu tkanki lub narządu za pomocą specjalnej grubej igły biotycznej. W przebiegu biopsji cienkoigłowej pobierany jest tylko materiał komórkowy z podejrzanej zmiany, zaś tutaj pobierany jest cały fragment tkanki lub narządu w postaci cylindrycznego wycinka. Wykonuje się w przypadku zdiagnozowania guza z jednoczesnym podejrzeniem zmian nowotworowych o złośliwym charakterze.
To badanie jest najczęściej niezbędne do postawienia właściwej diagnozy i rozpoczęcia leczenia. Dlatego też, jeśli lekarz prowadzący zaleca wykonanie biopsji gruboigłowej, nie należy się jej bać, tylko zastosować się do zaleceń jak najszybciej.
Jak wygląda biopsja gruboigłowa?
Tkanki do badania pobierane są za pomocą specjalnej igły biotycznej. Przy wkłuciu pobiera się ich fragment o długości jednego centymetra i szerokości czterech milimetrów. W tym badaniu niezbędna jest oczywiście precyzja, więc wykonuje się je przy wykorzystaniu aparatury stosowanej do badań USG. Okolice guza, które zostaną nakłute igłą są znieczulane lignokainą. Biopsja gruboigłowa jest badaniem bezbolesnym, choć można odczuwać pewien dyskomfort w momencie nakłucia. Po zakończeniu badania na miejsce po nakłuciu nakłada się opatrunek. Na wynik trzeba poczekać od 7 do 14 dni. Badanie to pozwala na określenie charakteru guza i stopnia jego złośliwości.
Badanie biopsji gruboigłowej możesz wykonać w Centrum Medycznym Vitamed.
Czy po wykonaniu biopsji mogą wystąpić jakieś powikłania?
Badanie to jest wyjątkowo bezpieczne i bardzo rzadko występują jakieś powikłania. Z reguły mowa jest tylko o krwiaku, który powstaje w miejscu wkłucia igły. Zazwyczaj pozostaje tylko niewielki ślad na skórze. Po badaniu można odczuwać ból i dyskomfort w miejscu, w którym była wprowadza igła. Warto też przed badaniem poinformować lekarza o tym, czy jesteśmy na coś uczuleni, jakie przyjmujemy leki i czy występują problemy z krzepliwością.
Lekarz Jakub Baszczyński
specjalista chirurgii ogólnej