Czym zajmuje się lekarz gastrolog?

 

Problemy z prawidłowym działaniem układu trawiennego, a także diagnostyka i leczenie chorób przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustki, dróg żółciowych i pozostałych części układu trawiennego, to główne zajęcia lekarza gastrologa. Odwiedzając Centrum Medyczne Vitamed, mogą Państwu czuć się spokojnie i być pewni tego, że uzyskają profesjonalną pomoc w diagnozie i leczeniu swoich chorób. Problemu z funkcjonowaniem układu trawiennego i pokarmowego mogą być spowodowane wieloma przyczynami. Od długotrwałej, niezdrowej diety, aż po uwarunkowania genetyczne lub efekt stosowania wybranych leków lub wcześniejsze choroby. W każdym z tych przypadków, aby móc wdrożyć najskuteczniejsze leczenie, niezbędne jest przeprowadzenie wszystkich badań diagnostycznych.

 

Niestrawność, zgaga, pieczenie i inne objawy

 

Kiedy należy umówić się na wizytę u gastrologa? Jednym z sygnałów może być powtarzające się uczucie pieczenia w przełyku, powracająca zgaga, częsta niestrawność, bóle brzucha oraz inne objawy nieprawidłowej pracy układu pokarmowego i trawiennego. Mogą one pojawiać się np. po zjedzeniu wybranych produktów spożywczych lub w przypadku występowania stresu. Są one poważnym problemem w codziennym funkcjonowaniu, mogąc niekorzystnie wpływać na samopoczucie i odbierać radość z życia.

 

Jak leczy się problemy gastrologiczne?

 

Lekarz gastrolog na podstawie wywiadu oraz wyników badań diagnostycznych może włączyć niezbędne leczenie. W niektórych przypadkach będzie mogło opierać się na produktach ziołowych,  w innych z kolei na lekach farmakologicznych. W niemal każdym przypadku zalecana jest natomiast zmiana nawyków żywieniowych, unikanie ciężkostrawnego jedzenia i ograniczenie napojów alkoholowych, gazowanych oraz eliminacja nadmiaru cukru z diety.