Lek. Marta Bugajska
Nazywam się Marta Bugajska i jestem specjalistą ginekologii i położnictwa.
Ukończyłam studia na Uniwersytecie w roku 2014
Obecnie pracuję na oddziale położniczym w szpitalu wojewódzkim w Zgierzu.
Przez cały okres swojej kariery medycznej poszerzam swoją wiedzę na specjalistycznych kursach i kongresach dla lekarzy.
Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
Czym zajmuję lekarz ginekolog położnik?
W swojej praktyce jako lekarz ginekolog- położnik opiekuję się kobietą w każdym wieku. Dbam o profilaktykę badań, leczę choroby kobiecych narządów płciowych i schorzeń związanych z płodnością. Doradzam młodym kobietom jaki rodzaj antykoncepcji jest dla nich odpowiedni. Prowadzę ciążę i wykonuję USG ciąży i ginekologiczne.
Przez cały okres ciąży troszczę się o zdrowie mamy i dziecka. Zwracam szczególną uwagę na bezstresowe przeprowadzenie kobiety w czasie ciąży i porodu tak, aby wyczekiwane maleństwo mogło bezpiecznie przyjść na świat.
Jakie objawy powinny skłonić kobietą do wizyty u ginekologa?
Kiedy zauważysz u siebie następujące objawy, nie zwlekaj i skonsultuj je z lekarzem:
• obfite, bolesne krwawienia menstruacyjne,
• bóle w podbrzuszu (kłujące, ciągnące, obkurczające),
• nieregularne krwawienia menstruacyjne,
• plamienia bądź krwawienie między miesiączkami,
• świąd i pieczenie okolic intymnych,
• zmianę koloru, konsystencji oraz zapachu wydzieliny z pochwy,
• ból i plamienie podczas stosunku seksualnego,
• trudności w zajściu w ciążę,
• złe samopoczucie podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej
• ciąża,
• objawy menopauzy
Jakie badania wykonuje ginekolog?
1.Badanie ginekologiczne wykonywane jest podczas każdej wizyty. Badanie pozwala ocenić nabłonek pochwy oraz ujście szyjki macicy. Wtedy też najczęściej pobiera się materiał do badania cytologicznego (czyli ocenienia stanu komórek, które pozwala zdiagnozować nowotwory lub różne patologie zachodzące w komórkach pochwy i szyjki macicy). Jednym z ważniejszych elementów wizyty jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu z pacjentką.
2.Badanie USG przez powłoki brzuszne lub przez pochwę. Jeżeli kobieta jest dziewicą, badanie polega na wykonaniu USG przez powłoki brzuszne, jeśli jednak przeżyła już inicjację seksualną, wykonywane jest USG dopochwowe. Umożliwia ono dokładną ocenę jajników, jajowodów, stanu macicy oraz endometrium. Określa również, na jakim etapie cyklu owulacyjnego znajduje się kobieta. Jeśli istnieje podejrzenie ciąży, USG potwierdzi ją lub wykluczy, oceni wiek ciążowy oraz lokalizację zarodka.
3.Badanie dwuręczne. Polega na wprowadzeniu do pochwy dwóch palców oraz równoczesnym uciskaniu podbrzusza. Umożliwia to ocenę macicy.
4.Kolposkopia. Jest to badanie zalecane w przypadku, gdy wyniki badania cytologicznego nie były prawidłowe. Polega na dokładnej ocenie stanu pochwy, ewentualnych zmian, przy pomocy różnych substancji. Jest to badanie bezbolesne. Kobieta może odczuwać pewien dyskomfort związany z obecnością wziernika w pochwie, który rozwiera ją na tyle szeroko, aby lekarz miał dostęp do tarczy szyjki macicy.
5.Badanie per rectum. Obecnie coraz rzadziej wykonywane. Badanie to było przeprowadzane u dziewic w celu oceny budowy macicy i jajników.
6.Badanie piersi. Polega na dokładnym obejrzeniu piersi, a następnie na badaniu palpacyjnym. (USG piersi w CM Vitamed wykonuje specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej lek. Anna Chmaj-Szmidt)
Lek.Marta Bugajska